سزارین

سزارین چیست و هر آنچه که باید درباره سزارین بدایند... | همانطور که اطلاع دارید برای اینکه بتوانیم بهتر زندگی کنیم نیاز داریم آموزش ببینیم، مطالعه کنیم، یاد بگیریم، خوب نگاه کنیم و خوب بشنویم. در جستجوی مطلب مفید و کاربردی بودم که یکدفعه چشمم به کلمه سزارین افتاد بعد از تحقیقاتی متوجه شدم که این مطلب می تواند بخوبی به شما بازدیدکنندگان گرامی(البته خانمها :) ) کمک کند. 


تصمیم گرفتم مقاله را طوری آماده کنم که به عنوان یک مقاله رفرنس و به روز در اختیار شما عزیزان قرار بگیرد. سعی میکنم به تمامی سوالات شما در این مقاله پاسخ بدهم و بتوانم تمامی نکاتی که نیاز است در ارتباط با سزارین بدانید را به شما توضیح بدهم. امیدوارم که از این مقاله استفاده کنید. سعی کنید برای ما هم نظر ارسال کنید تا بتوانیم نقص های خودمان را پیدا کرده و آنها را در کارهای بعدی رفع کنیم. 


عمل سزارین چیست؟

طبق گفته ی ویکی پدیای عزیز و دوست داشتنی، به عمل سزارین اصطلاحا رستم زدایی یا رستمینه هم گفته میشه. در واقع سزارین یک نوع زایمان غیرطبیعی است که در دیواره شکم و رحم مادر برشی ایجاد میشه و نوزاد از آنجا خارج خواهد شد و پس از خارج کردن نوزاد مجددا دیواره شکم و رحم به هم بخیه می خورد. قبل از انجام عمل سزارین مادر باید کاملا بیهوش باشد و پزشک از بیهوشی مادر باید اطمینان حاصل کند و سپس عمل سزارین را شروع کند. 


در واقع در عمل سزارین نوزاد از طریق رحم (واژن) به دنیا نمی آید، بلکه بر اساس جراحی که صورت می پذیرد نوزاد متولد می شود. 


سزارین برای بانوان بارداری که نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند بکار می رود. در واقع یک نوع جراحی محسوب می شود تا نوزاد از رحم مادر خارج شود. بسیاری از بانوان که می توانند زایمان طبیعی داشته باشند، برای اینک درد کمتری را تجربه کنند با هماهنگی قبلی با پزشک خود خواستار این هستند که عمل سزارین برای به دنیا آوردن فرزندشان بر روی آنها انجام شود. 


عمل سزارین در برخی مواقع با هماهنگی قبلی و طبق برنامه ریزی اجرا می شود، اما ممکن است در برخی مواقع ضروری بدون هماهنگی این عمل برای به دنیا آوردن نوزاد انجام شود. موضوع سزارین می تواند در برخی از مواقع جان مادر و نوزاد را نجات دهد، فرض کنید مادر و نوزاد در شرایط خطرناکی قرار دارند و ممکن است در صورت به دنیا نیامدن فرزند مشکلی برای مادر یا خود نوزاد به وجود بیاید، در این مواقع پزشکان سعی می کنند با انجام عمل سزارین نوزاد را صحیح و سالم به دنیا بیاورند. 


اگر شما یک مادر هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که حق دارید روش زایمان خود را انتخاب کنید. هر دو روش زایمان(طبیعی،سزارین) دارای مزایا و معایبی هستند(در ادامه به آنها می پردازیم). اما شما باید توجه داشته باشید که کدام روش طبق دستور پزشک برای شما مناسب است یا اینکه در کدام یک از این روش ها می توانید زایمان راحت تری داشته باشید. 


توصیه ای از سازمان بهداشت جهانی: 

سازمان بهداشت جهانی همیشه توصیه می کند که در بیشترین حالت 15 درصد تولدها با سزارین انجام شود اما در برخی کشورها مقدار این عمل به شدت بالاست. به عنوان مثال در کشور آمریکا حدود 30 درصد از عمل ها با روش سزارین انجام می شود و جالب است بدانید که در چین این عدد به 46 درصد نیز رسیده است. 

اما جالب تر از همه ی اینها این است که ایران گرایش زیادی به سمت عمل سزارین دارد.

 برخی از کشورها که نسبت به عمل سزارین اقدامات بیشتری دارند به ترتیب عبارتند از: 

 1. برزیل 
 2. ایران 
 3. مکزیک 

اما کشورهایی که کمترین میزان عمل سزارین را دارند به ترتیب عبارتند از: 

 1. اتریش 
 2. هلند

در چه مواقعی سزارین ضروری است: 

 1. اگر فرد در اولین زایمان خود به روش سزارین اقدام کرده باشد، در زایمان های بعدی نیز باید با همین روش زایمان کند. 
 2. زمانی که جنین در رحم مادر مدفوع(خرابکاری) کرده باشد. 
 3. اصطلاح جفت سر راهی و رگ سر راهی (که در آینده به طور کامل درباره ی آن توضیح می دهیم)
 4. نمایش بند ناف ( درباره ی این موضوع هم به صورت کامل در آینده توضیح می دهیم) 
 5. دیسترس در سن بالای 24 هفته
 6. سقوط بند ناف 
 7. دیستوشی زایمان
 8. وجود تبخال در دستگاه تناسلی 
 9. دوقولویی وقتی که جنین اول با نمایش سر نباشد. 
 10. دوقلوهای مونوآمینومی
 11. جنین بزرگتر از 4/5 کیلوگرم(چاق بودن بیش از حد جنین) 
 12. وجود ناهنجاری های رحمی
 13. و غیره

عمل سزارین در ایران:

می توان به جرات گفت کشور عزیزمان ایران جزء معدود کشورهایی است که یک برنامه مناسب برای جلوگیری از افزایش روز افزون آمار عمل سزارین ندارد. همانطور که در بخش بیشترین کشورهایی که نسبت به عمل سزارین اقدامات بیشتری دارند گفته شد، ایران دومین کشور در زمینه عمل سزارین در دنیا است. 

اما با کمی تحقیق و بررسی متوجه می شوید که در کشورهای توسعه یافته راهکارهایی برای کاهش درد زایمان ارائه شده و برای اینکه بتوانند آمار زایمان طبیعی را افزایش دهند، مدام در حال آزمایش و بررسی های متعددی هستند که برخی از این راهکارها در آن کشورها در حال اجراست. 

در کشورهای توسعه یافته اکثرا زایمان به طور طبیعی رخ می دهد. برای اینکه بتوانید در مورد این موضوع اطلاعات جالبی به دست بیاورید پیشنهاد می کنم حتما در گوگل یک جستجوی ساده انجام دهید تا مشاهده کنید که فرزندان سلبریتی های کشورهای توسعه یافته اکثرا به روش های طبیعی به دنیا آمده اند.

در کشورهای دیگر هیچ وقت عمل سزارین در اولویت نیست، مگر اینکه مادر یا نوزاد مشکلی داشته باشد که به دستور پزشک مادر باید عمل سزارین را انجام دهد. اما متاسفانه عمل سزارین در ایران همیشه اولویت اول پزشکان(برخی از پزشکانی که واقعا سواد ندارند) بوده و برای اینکه بتوانند پول بیشتری از بیمار دریافت کنند در ملاقات های اولیه بی برو برگرد عمل سزارین را مطرح می کنند. 

این روزها عمل سزارین در ایران به شدت رواج یافته و واقعا می توانید روایت برخی از مادرانی را در اینترنت مطالعه کنید که به پیشنهاد برخی از پزشکان زیر تیغ جراحی برای عمل سزارین رفته اند و تا مدتها نتوانسته اند برای نوزاد تازه متولد شده خودشان مادری کنند. 

عوارض سزارین:

در عمل سزارین عوارض کمی بیشتر از زایمان طبیعی است که می تواند شامل موارد زیر شود:
 1. بالا رفتن فشار خون برای برخی از مادرانی که از نظر فشار مطمئن نیستند. 
 2. مشکلات تنفسی 
 3. سردرد شدید در روزهای ابتدایی 
 4. واکنش نشان دادن به داروهای بیهوشی
 5. کمر درد 
 6. احتمال عفونت بعد از عمل 
 7. خونریزی 2 برابر نسبت به زایمان طبیعی 
 8. چسبنده شدن رحم 
 9. نیاز به مراقبت بیشتر در بیمارستان 
 10. مشکلات انعقادی 

سزارین نی نی سایت:

وب سایت نی نی سایت یکی از قدیمی ترین سایت هایی است که در زمینه مادر و کودک فعالیت می کند، خوشبختانه در این سایت فضا به طوری است که مادران می توانند در مورد همه چیز مشورت بکنند و نظرات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. 

پیشنهاد میکنم اگر مادر نیستید یا هستید در این سایت عضو شوید تا بتوانید از مقالات مفید، اخبار، اطلاعات پزشکی و مشورت در کلیه مطالبی که می تواند به شما کمک کند، استفاده کنید. 

برخی از لینک هایی که در زمینه عمل سزارین به نظرم مناسب بود را برای شما در ادامه آورده ام، لطفا لینک ها را بررسی بفرمایید شاید در یکی از این تاپیک ها سوال خود را در مورد عمل سزارین یافتید.
 1.  عمل سزارین نی نی سایت - https://goo.gl/qxh1fH
 2. سزارین چقدر سخته تجربیات خودتونو بگید - https://goo.gl/aGfwy1
 3. اگر سوالی در مورد زایمان سزارین دارید اینجا می تونید بپرسید - https://goo.gl/JXEib2
 4. مامانایی که سزارین کردن راضی هستین؟ مراقبت های بعدش چیه؟ - https://goo.gl/EAMXy2
 5. مامانایی که سزارین کردید زایمانتون چطور بود؟ - https://goo.gl/hXUUuZ
 6. مامانا هفته چند سزارین کردین و نی نی چند کیلو بود؟ - https://goo.gl/d6PLLh
 7. خاطره زایمان سزارین من - https://goo.gl/onxs2n
 8. راهنمایی در مورد سزارین - https://goo.gl/PtBBBk

فیلم سزارین:

در این قسمت برای شما فیلم سزارین انسان را آماده کردیم که می توانید مشاهده بفرمایید، فیلمی که برای شما قرار داده شده است فیلم سزارین در ایران هست که می تونید از ابتدا نحوه عمل رو بررسی بفرمایید و در صورتی که این روش برای شما مناسب بود می توانید با مشورت پزشک خود نسبت به آن اقدام کنید: 


زایمان سزارین انسان:

یکی از سخت ترین روش های به دنیا آوردن نوزاد برای انسان ها سزارین می باشد، همانطور که در بالا توضیح داده شد، زایمان سزارین می تواند برای برخی از مادران سخت باشد و برای برخی ها هم عادی جلوه کند، اما نکته ای که وجود دارد، عمل سزارین انسان واقعا سخت بوده و عوارض نسبتا بالایی دارد. 


عکس زایمان سزارین:

برای مشاهده تصاویر زایمان سزارین بر روی لینک مشخص شده کلیک کنید تا در یک صفحه تمامی تصاویر مربوط با عمل زایمان سزارین را مشاهده بفرمایید.  این تصاویر شامل عمل سزارین از ابتدا، زمان تولد نوزاد، عکس بخیه سزارین و ... می باشد. بخش های زیر بزودی تکمیل می شوند.... 

سزارین یا طبیعی:

زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی 


مراقبت های بعد از سزارین با بی حسی 


مراقبت بعد از سزارین